20 września 2013 roku o godz. 18.00 w Nowotomyskim Ośrodku Kultury
odbyło się otwarcie wyjątkowej wystawy.
Na holu wyeksponowano prace przedstawiające osadnictwo olęderskie
zachowane na terenie wsi Sękowo.
Prace wykonali pedagodzy i studenci Zakładu Architektury Wnętrz z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Pracowni Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego z Katedry Bioniki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zaprezentowane na wystawie materiały stanowią pokłosie przeprowadzonych w lipcu tego roku warsztatów inwentaryzacyjno-badawczych w olęderskiej wsi Sękowo. Dzięki temu cennemu projektowi badawczemu udokumentowane zostały elementy dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej architektury oraz spisania historii poszczególnych rodzin zamieszkujących te tereny. W toku prowadzonych prac zebrane zostały materiały ikonograficzne – szkice i fotografie dokumentujące stan obecny wsi, które dzięki zorganizowanej wystawie mogli obejrzeć mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl i zaproszeni goście.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali: Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Genowefa Hreczyńska, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu Ewelina Szofer- Pajchrowska, która opowiedziała o planach wykorzystania projektu inwentaryzacyjno-badawczego nad osadnictwem olęderskim w prowadzonych działaniach promocyjnych. Głos zabrał także dr hab. Piotr Szwiec – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który opowiedział o zrealizowanym projekcie. Przybyli na otwarcie zaproszeni goście, liczni mieszkańcy Sękowa, m.in. mieszkańcy olęderskich zabudowań oraz pozostali goście z zainteresowaniem przyglądali się zaprezentowanym na wystawie pracom. W czasie ich oglądania można było porozmawiać z autorami prac, a także skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Otwarciu wystawy towarzyszyła także oprawa muzyczna, którą zapewnił grający na pianinie Jacek Szofer. Na koniec wernisażu podziękowano wszystkim autorom prac i osobom zaangażowanym w projekt oraz wręczono im kwiaty. Wystawa potrwa w Nowotomyskim Ośrodku Kultury jeszcze przez ponad tydzień. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.
Warsztaty inwentaryzacyjno – badawcze, z których materiały prezentowane były na wystawie, zostały przeprowadzone przez: Zakład Architektury Wnętrz z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z Pracownią Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego z Katedry Bioniki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Wydziałem Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przy współpracy Gminy Nowy Tomyśl i Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.