Od piątku 26 sierpnia do niedzieli 28 sierpnia w Nowym Tomyślu trwało jarmarkowe świętowanie. Tegoroczny Jarmark Chmielo-Wikliniarski i Dożynki Gminne
połączono z II Światowym Festiwalem Wikliny i Plecionkarstwa.
Głównym miejscem gdzie odbywała się większość imprez był
Park Kultury i Wypoczynku, przez który przelała się rzeka ludzi a już od rana słychać było muzykę i śpiewy.
W jarmarkowym programie każdy znalazł coś dla siebie.
Wielkie świętowanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 9:00, kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa oraz towarzyszących mu wystaw. Równolegle z otwarciem odbywał się konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Sielskie Jadło”. 10 reprezentacji z wiosek położonych w gminie Nowy Tomyśl wzięło udział w konkursie prezentując nie tylko wspaniale wyglądające ale i pyszne w smaku potrawy takie jak. np. gzik z olejem, placek ze śliwkami, placki z cukini z serem, krokiety z grzybami i kapustą, śledź z czosnkiem w śmietanie, zupa kartoflanka i wiele innych wspaniałych smakołyków.
Od godziny 11:30 odbywał się III Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski gdzie w szranki o Grand Prix Festiwalu stanęły reprezentacje 32 państw z całego świata.
W innych punktach miasta odbywały się Turnieje Sportowe a w Miejskiej
i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miało miejsce rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Wiklinowy Laur”.
W godzinach popołudniowych swoje działania prezentował Teatr Uliczny
„Z głową w chmurach”, który wystąpił ze spektaklem „Chronometr morski”.
Tradycyjnie otwarcie Jarmarku Chmielo- Wikliniarskiego miało miejsce przy KOSZU 2006 skąd barwny korowód z udziałem m.in. Orkiestry Dętej z Lwówka, zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli nowotomyskich szkół, grup obrzędowych, gości zagranicznych, osób z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich, przedstawicieli Nowotomyskiego Klubu Tenisowego, członków Miejskiego Klubu Sportowego Polonia – Redos Nowy Tomyśl, młodzieży z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, Towarzystwa historycznego im. Feliksa Pięty i wielu innych osób, ruszył ulicami miasta do Parku Kultury i Wypoczynku.
Tam na przybyłych gości oraz na tłumy nowotomyślan i nie tylko, czekał obrzęd jarmarkowy, który w tym roku wykonywany był przez mieszkańców trzech wiosek tj. Borui Kościelnej, Sękowa i Wytomyśla, wioski te wygrały tegoroczną edycję Turnieju Wsi, organizowaną przez Nowotomyski Ośrodek Kultury.
Wieczorem miłośnicy rockowych brzmień znaleźli cos dla siebie.
Przed tłumami zaprezentowała się nowotomyska formacja muzyczna
CRAMPRIB feat. RYH, dając wspaniały i energetyzujący koncert.
Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był zespół ACID DRINKERS, czyli charyzmatyczna grupa mocnego uderzenia, która porwała publiczność do wspólnego śpiewania i zabawy.
Nasi goście zagwarantowali wielopokoleniowej publiczności ponad półtorej godziny doskonałej rozrywki.
Tego wieczoru miało miejsce także odsłonięcie rosnącej rzeźby Jędrzeja Stępaka, któremu towarzyszył Teatr Ognia NIGHTMARE oraz performance w wykonaniu Bartłomieja Raźkiewicza i Konrada Stefańskiego.
Pierwszy dzień imprezy zakończyła dyskoteka jarmarkowa w rytmie muzyki klubowej- JA TO GRAM.
Sobota będąca drugim dniem wielkiego nowotomyskiego świętowania zapisała się na kartach tegorocznego jarmarku pod znakiem wielu konkursów organizowanych przez środowiska sportowe.W tym roku odbył się także Pierwszy Nowotomyski Bieg „Chyża 10”, który cieszył się ogromną popularnością.
Na starcie w szranki między sobą stanęło prawie 400 biegaczy, którzy rozpoczęli zawody na dystansie 10km.
Wielkiej rywalizacji na starcie towarzyszył koncert zespołu JACK D.SOCIETY a w Starym Tomyślu biegacze mogli wysłuchać recitalu Katarzyny Galas z zespołu OJEJ z Bukowca.
Popołudniu w Parku Kultury i Wypoczynku prezentowały się zagraniczne zespoły folklorystyczne z Włoch, Węgier, Serbii, Szwecji, Francji i Olsztyna.
Na Placu Niepodległości w tym samym czasie koncertował zespół LENOK z Rosji.
Niezwykle barwne stroje, energiczna muzyka i wspaniały klimat sprawiły, że występy były bardzo udane i zgromadziły sporą publiczność.
Zespoły zarażały wszystkich swoim optymizmem i pozytywnym podejściem a miły nastrój udzielał się każdemu.
Na jarmarkowej scenie gościł także poznański zespół FANTOM. Znane przeboje wraz z zespołem śpiewała znaczna część rozbawionej nowotomyskiej publiczności.
Wieczorem odbyło się rozstrzygnięcie czterech konkursów jarmarkowych, w tym roku po raz pierwszy miało to miejsce właśnie tego dnia.
Wybrano najdłuższą ramkę chmielową, największą szyszkę chmielową, najciekawszą witrynę sklepową a także rozlosowano atrakcyjne nagrody w konkursie gdzie do rozwiązania była krzyżówka wiedzy o Aptece Pomarańczowej.
Wieczorem na scenie gościł nowotomyski zespół ERROR 404 czyli utalentowani, pełni zapału i chęci do grania, młodzi ludzie zafascynowani rockowymi brzmieniami.
Gwiazdą wieczoru była niewątpliwie DODA, która nie dość, że zaśpiewała najlepiej jak umiała, to na dodatek odnosiła się z szacunkiem do nowotomyskiej publiczności oraz nowotomyskich wikliniarzy, którzy podarowali jej biały wiklinowy fotel. Prezent okazał się niezwykle trafiony a tym samym bardzo przypadł go gustu naszej artystce.
Mimo, że koncert odbywał się w strugach deszczu to bawiło się na nim mnóstwo ludzi.
Widowiskowy show przypadł wszystkim do gustu.
Pogoda jednak popsuła dalsze plany organizatorów i kolejny punkt programu czyli Pokaz sztucznych ogni miał nieco inna formę niż zwykle. Nie wynikało to z innych materiałów pirotechnicznych tylko z ulewnego deszczu, który gasił fajerwerki wzbijające się w powietrze. Inną formę bo krótszą niż zwykle, miała także zabawa taneczna przy zespole APLAUZ a zaplanowane Spotkanie przy torcie, które miało się odbyć przy Stawie, przeniesiono pod namiot ustawiony na terenie byłego dworku.
Niedziela będąca dniem Dożynek Gminnych jeśli chodzi o pogodę, okazała się łaskawsza.
Słoneczny i ciepły dzień spowodował, że w głównym miejscu imprezy znowu zrobiło się głośno i bardzo tłoczno.
W niedzielne przedpołudnie podobnie jak w poprzednich dniach odbyły się liczne konkursy.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna Dożynkowa będąca podziękowaniem za zebrane plony. Po niej korowód dożynkowy prowadzony przez kapelę ludową „Łany” z udziałem delegacji wieńcowych i zaproszonych gości przeszedł do Paru Kultury i Wypoczynku gdzie odbył się tradycyjny Obrzęd dożynkowy z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY a następnie koncert tego zespołu.
Sporą dawkę śmiechu tłumom ludzi w niedzielne popołudnie dostarczył MARCIN DANIEC, który nie ukrywał swojej radości z faktu, że wreszcie został zaproszony do Nowego Tomyśla.
Występ szwedzkiego zespół FATBOY również należał do udanych. Niezwykle rytmiczne utwory powodowały, że nogi same rwały się do tańca. Publiczność bardzo ciepło przyjęła naszych gości dając niejednokrotnie temu wyraz.
Wieczorem odbyła się Gala nagród Grand Prix Festiwalu oraz rozstrzygnięcie konkursu prowadzonego przez Tygodnik „Nasz Dzień Po Dniu”.
Po tym punkcie programu rozpoczęło się prawdziwe szaleństwo i to zarówno na scenie jak i pod nią. Dla publiczności, która szczelnie zapełniła nowotomyski park, zagrała GOLEC uORKIESTRA. Wspólnym śpiewom i tańcom nie było końca. Nawet ci, którzy nie lubią folkowej muzyki wciągnęli się do wspólnej zabawy a koncert przeciągał się ponieważ publiczność nie pozwalała artystom zejść ze sceny. Tuż po nim bracia Golcowie jak i cały zespół chętnie rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć.
Niedzielne granie zakończyła dyskoteka jarmarkowa, która trwała do północy. AMNESIA.COM.PL zaprosiła za klubowy koncert. Był show, wspomnienia i dobra zabawa.
W programie II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, które przebiegało pod hasłem : „Niezwykłe oblicza wikliny”, oprócz III Międzynarodowego Konkursu Plecionkarskiego o Nagrodę Grand Prix Festiwalu zorganizowana została Światowa Wystawa Wikliny pod hasłem: „Jak to z wikliną na świecie bywało”. W skład wystawy weszło m.in. największa w Europie salicarium – doświadczalne poletka z różnymi odmianami wikliny, zawierające także sadzonki pochodzące z najstarszego w Europie matecznika w Trzcielu – Miedzichowie; sadzonki różnych odmian wikliny z całego świata, przywiezione przez uczestników Festiwalu; inne, krajowe i zagraniczne surowce i materiały plecionkarskie, takie jak: łuba, korzeń sosny, winil, sznurek, słoma – prezentowane przez plecionkarzy w ludowych strojach na stoiskach krajów i regionów; narzędzia i maszyny do zbioru wikliny, począwszy od sierpa, przez budowane domowymi sposobami snopowiązałki, po w pełni profesjonalną i nowoczesną maszynę, wyprodukowaną przez zbąszyńską firmę Wikoma, przy współpracy z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu; urządzenia do obróbki surowca: piec do gotowania, korowarka, łupiarka, maszyna do robienia mat i taśm wraz z półproduktami i przykładami ich zastosowania, m.in. w przemyśle meblarskim; warsztat plecionkarski prezentujący narzędzia wykorzystywane przed laty i po dziś dzień; ekspozycja fotografii wielkoformatowej o historii koszykarstwa i wikliniarstwa; stanowisko prezentujące możliwości wykorzystania osadów pościekowych na plantacjach wikliny.
W olęderskie stodole na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Plecionkarstwa prezentowana była niezwykle ciekawa wystawa: pt. „Kosze dawniej i dziś” – repliki koszy z minionego wieku, jako Dziedzictwo Narodowe Polskiej Wikliny. Kolejna wystawa przebiegała pod hasłem „Nowe spojrzenie na wiklinę”. Jej celem było obrazowe zaprezentowanie sprawdzonych, lecz jeszcze nierozpowszechnionych oraz całkowicie innowacyjnych metod i sposobów wykorzystania wikliny w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki, a nawet w medycynie i sztuce.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz wyrobów plecionkarskich, przywiezionych przez gości z całego świata. W ostatni dzień festiwalu miało miejsce forum dyskusyjne: „Nowe spojrzenie na wiklinę”.
Trwałym śladem po II Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który umocni wiklinową markę Nowego Tomyśla jest „Ptasia Wyspa” – miejsce w Parku Kultury i Wypoczynku charakteryzujące się wyrafinowaną wiklinową formą przestrzenną, dające także przykład wykorzystania tego surowca przy regulacji brzegów cieków i zbiorników wodnych.
Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa wzbogaciło się o największe w Europie salicarium, czyli plantacja gromadząca wszystkie odmiany tej rośliny oraz liczącą ponad 300 eksponatów wystawę polskich koszy, powstałych w oparciu o stare, sięgające początków XX w. katalogi.
Imprezie towarzyszył niezwykle bogaty i urozmaicony kiermasz handlowo- gastronomiczny, liczne stoiska promocyjne na czele ze Stoiskiem Promocyjnym Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, miasteczko festiwalowe, wesołe miasteczko, wiklinowe przedszkole i wiele innych atrakcji. Było na co popatrzeć, było kogo posłuchać a tym samym można było wspaniale spędzić czas. Tegoroczna impreza była prawdziwym świętem miasta, w którym zapewne każdy znalazł coś dla siebie.
-
Jarmark 2011
Kategoria: relacje | Data dodania: 02.09.2011